32 °C Pulur Mah. Arapşeyh Cad. No:22 Merkez/Sivas +0 (346) 223 9662

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Sivas Kaplıcalar

Balıklı Kaplıca
Sivas Balıklı Kaplıca


Sivas il sınırları içerisinde; Vadinin güneyinde, Balıklı Çermik'in bulunduğu şehir merkezinin 90 km uzağında, Kangal İlçesi'nin 13 km kuzeydoğusundaki Hamam Deresi (Topardıç Deresi) vadisinde yer alan diğer bazı kaynaklar da bulunmaktadır. Bunlar en yaygın olanları; Kangal İlçesi'nin Kalkan Köyü'nde bulunan Kalkım Kaplıcası'dır. Bu bahar suyu da Kangal Balıklı Termal Yayında yaşayan balık türlerini içerir. 1425 m rakımlı Balıklı Kaplıca'da kaynaklar kuzey-güney doğrultusunda düzenlenmiş ve 5 farklı yerden alınmıştır. Köpüklü su, aslında, belirli bir kaynak noktasından ziyade kumtaşlarından yüzeye gelir ve derenin kenarı boyunca sızar. 1917 yılında kamış alanı olan kaplıca, 1966 yılında dört havuz ve iki katlı 16 odalı bir motel ile açıldı. Bugün dört otel, altı havuz, 16 özel hamam, restoran, market ve çay bahçesi bulunmaktadır.
Kangal balık spası, ülkemizde cilt hastalıkları; Sedef hastalığı (sedef hastalığı) ve romatizmal hastalıklar için bir tedavi. Suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan gelir. Spa suyu 35+ 0.5'dir ve kimyasal içeriği nedeniyle çeşitli hastalıklar yöre halkı tarafından bilinir ve bu tedaviyi ülke çapında ve dünya çapında yaymaya çalışır. Öte yandan, kaplıca suyunda yaşayan balıklar insan vücuduna saldırır. Cilt hastalarının birçoğu (yurt içinden yurt dışına) diğer taraftan spaya gelir ve havuza belirli bir süre girdikten sonra iyileşmelerini ifade eder ve 'Balık-Su' tedavisi görür. . Hastane, Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında bir sağlık tesisi olarak tescil edilmiştir.


Sıcak Çermik
Sıcak Çermik


Sivas Belediyesi tarafından işletilen 4 adet termal otel, 457 yatak kapasiteli Tek Otel, Tek Vakfası'na ait olan ve özel bir şirket tarafından işletilen 50 yatak kapasiteli, 10 prefabrik ünite ve 15 yatak kapasiteli Cumhuriyet Üniversitesi'ne nitelikli bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi bulunmaktadır. Yaz mevsiminde çadır kenti manzaralı spa alanında 1200 çadır alanı bulunmaktadır.
12 ay faaliyette bulunan tesis, 29 odada toplam 89 yatak kapasitesine sahip olup, aynı zamanda 27 termal sıra banyosu barındırmaktadır.


Soğuk Çermik
Sivas SoğuK Çermik


Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Çermi'nin su sıcaklığı 28 ° C ve prefabrik evlerde konaklama imkanı mevcuttur. Kaplıca suyu; Sinir sistemi bozuklukları, özellikle mide, bağırsak ve biliyer hastalıklarda hastalık için iyidir.