Doğa

Gökpınar Gölü Sivas Zara Tödürge Gölü Sızır Şelalesi Yıldızdağ Kayak Merkezi

Gökpınar Gölü
Sivas Çifte Minare


Gökçınar Gölü, doğal güzellik açısından Gürün kadar ülkemizin nadir yerlerinden biridir. Şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Su tatlı, temiz ve temiz. Öyle ki, bazı parçalar 17-20 metrelik bir derinlik bulduğunda, odadaki çöküş ve duruş, küçük bir sarnıçta açıkça görülebilir. Gölün bir başka özelliği de güneşin tonunu değiştirmesidir. Bu isim verildi çünkü gölün rengi mavi gökyüzü. Görkemli kayaların kayalarının altında bulunan ve havzanın kaynar olduğu göl iki bölümden oluşmaktadır. Küçük Göl adı verilen sularda alabalık üretimi yapılır. Büyük Göl, turistik amaçlı ziyaret edilen bir konumdadır.
Rafting ile ilgilenen insanlar için görmek için harika bir yerdir. Gökpınar Gölü bölgesi 3000 metre. Doğal bir akvaryum görüntüsüdür. Su çok tatlı ve soğuk. Bu isim alındı ​​çünkü gölün rengi mavi-gökyüzü. Biri büyük ve küçük olan iki göl vardır. Gökpınar Gölü iç ve dış turizme hizmet vermektedir. Gökpınar Gölü, şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır.


Tödürge Gölü
Tödürge Gölü


Zara'ya 26 km uzaklıktaki göl ve çevresi, yerel halk tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Tekne gezilerinin yapıldığı göl çevresinde eğlence tesisleri bulunmaktadır. Dalış için dalış olanakları sağlanmaktadır. Gölün yüzey alanı yaklaşık 5 km²'dir ve deniz seviyesinden yüksekliği 1295 metredir. d. Sivas'ın en büyük gölüdür ve içinde iki ada vardır. Gölün çok büyük kısmı 4-10 m derinliğe sahiptir. Hem kaynağından hem de çevredeki sulardan beslenen gölün suyu kireçli ve tuzludur. 17 çeşit balığın yetiştiği nadir göllerden biridir. Tödürge Gölü çevresinde görülebilecek kuşların bazıları; Kaplumbağa Nergis, Grizzly Boyunlu Daffet, Leylek, Angut, Kılördek, Karaçaylak, Deniz Kartal, Saz Delicesi, Vinç, Longbass, Kırmızı başlı, Sumru, Macar Cüce, Sarı başlı Kuyruklu.


Sızır Şelalesi
Sızır Şelalesi


SİT alanı ilan edilerek korunan şelale, Sivas İline bağlı Gemerek ilçesine 1 km uzaklıktaki Çat Ormanları'ndaki Göksu Deresi üzerinde yer almaktadır. Dinlenmek için iyi bir yerdir. Sızır Şelalesi ve çevresi doğa yürüyüşü için uygundur.


Yıldızdağ Kayak Merkezi
Yıldızdağ Kayak Merkezi